top of page

Body & Mind

Yoga Pose

Yoga

Yoga is a way for us to get in touch with ourselves, our bodies, our breath. It teaches us to pause for a moment, to become aware of what is unfolding around us and within us, to breathe in, breathe out and just be for a while. Sometimes still, sometimes in motion, but always fully present. Yoga leaves us with a strong, flexible body, a calm, open mind, and a happy soul.

Modern Dance Leap

Dance

Dance offers a wonderful way to establish a healthy relationship with physical movement, your body and yourself. Our dance classes focus on developing awareness of the body, functional movement principles, healthy posture and graceful aesthetic movement.

Feldenkrais.jpg

The Feldenkrais method

Feldenkraisova metoda nás skrze jednoduché pohyby a jejich kombinace učí vnímat pohyb a jeho kvalitu. Lekce vedou k lepší koordinaci pohybů, rovnováze a flexibilitě. Dochází k uvolnění přebytečného napětí, zlepšení dýchání a dostaví se pocit lehkosti. Pohyb se stává snadnějším a příjemným. Pravidelné cvičení může vést k odstranění chronických bolestí a zlepšení nejen kvality pohybu, ale i celkové kvality života.

Podrobné informace o této metodě se dozvíte na stránkách naší lektorky Heleny.

Meditation Class_edited_edited.jpg

Meditation

Make yourself comfortable, let everything go and relax. The busy mind calms, the tense body relaxes and the soul revels in its inner silence.

Nothing to book right now. Check back soon.
bottom of page